va aflati aici:
Home > Educatie-Cultura > Secretul unei campioane mondiale la karate: „Mintea trebuie să funcţioneze matematic, iar geometria mişcărilor trebuie să fie perfectă“

De patru ani, Crina este neînvinsă la nivel european la kata, un stil de karate ce presupune o demonstraţie a tehnicilor de luptă ale fiecărui practicant. Este punctată atitudinea, fiecare mişcare, fiecare poziţie de luptă, iar Crina se apropie de perfecţiune când este vorba de acest stil de luptă. Anul acesta a fost în Japonia, unde a câştigat locul I la Kata şi locul III la Kumite la Cupa Memorială „Mas Oyama“. Crina s-a aruncat în lupta internaţională în 2014, când a obţinut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Karte, secţiunea kata. În 2016, îşi trecea în palmares medalia de aur la Campionatul European de Karate, la kata. A repetat performanţa şi un an mai târziu, la acelaşi campionat, când şi-a adjudecat şi medalia de bronz la kumite. În 2018 şi 2019 a obţinut noi medalii de aur la Campionatul European, tot la kata, relatează ADEVĂRUL.

Secretul unei campioane mondiale la karate: „Mintea trebuie să funcţioneze matematic, iar geometria mişcărilor trebuie să fie perfectă”

Crina Gheorghiu, elevă în clasa a VIII-a la Şcoala nr. 29 din Galaţi, pare la prima vedere o adolescentă introvertită. Impresia se schimbă atunci când fata intră în dojo, sala de antrenament la kyokushin, un stil de karate la care excelează. Tânăra timidă se transformă într-o veritabilă luptătoare şi sunt puţini cei care îi pot face faţă.